Właściwości morwy białej, czarnej i czerwonej

Wiele lat temu na polskich wsiach rosły drzewa o owocach przypominających jeżyny. Występowały w różnych odmianach, ich owoce miały kolor od białego po czarny. Ludzie mogli cieszyć się ich słodkim smakiem i niezwykłymi właściwościami. Mamy to szczęście, że również mamy dostęp do nich i czerpiemy wiele korzyści z ich walorów smakowych i zdrowotnych. Mowa o morwie, zapomnianej roślinie, na szczęście wracającej do łask.

Jak wcześniej wspomniałam morwa występuje w odmianie czarnej, czerwonej i białej. Przywędrowała do nas z Azji i tam ceniona była przede wszystkim za liście, których właściwości zmniejszały poziom cholesterolu oraz obniżały ciśnienie krwi. Rośliny te wykorzystywano od kory korzeni przez liście po owoce. To wszystko sprawia, że morwę można uznać za naprawdę wyjątkową roślinę.

właściwości morwy białej

Morwa biała, zdjęcie z wikipedii

Właściwości morwy białej

Najczęściej można spotkać ją w Polsce. Ceni się ją głównie za dobroczynne właściwości płynące z jej liści. Przyjmuje się je głównie w postaci naparu.

Morwa biała stabilizuje poziom cukru we krwi. To świetna informacja dla cukrzyków. Morwa zawiera DNJ, który spowalnia proces rozkładu skrobi na cukry proste, kwercetynę (również o innych właściwościach kwercetyny przeczytanie w innym naszym wpisie), która hamuje działanie enzymu aldozy, odpowiedzialnego za syntezę sorbitolu. Sorbitol w nadmiernych ilościach może powodować takie powikłania jak uszkodzenia układu nerwowego, oczu oraz nerek.

Morwa działa również przeciwmiażdżycowo. Zapobiega podwyższaniu się poziomu złego cholesterolu, co powoduje redukcje uszkodzeń miażdżycowych.

Liście morwy białej mogą zapobiec również nowotworom. Ekstrakt metanolowy zawarty w liściach hamuje produkcję tlenku azotu. Tlenek azotu może wywoływać uszkodzenia tkankowe, które mogą przyczynić się do powstawania chorób nowotworowych.

Morwa biała wykazuje również działanie zapobiegające rozwojowi choroby Alzheimera oraz świetnie działają na nasza odporność. Morwa radzi sobie z takimi bakteriami jak salmonella, gronkowiec czy bakteriami wywołującymi choroby układu pokarmowego.

Picie herbatki z morwy białej pozytywnie pływa na nasz układ trawienny i przyspiesza metabolizm. Morwa jest więc doskonałym środkiem na odchudzanie. Pomaga ona w zrzuceniu ponadprogramowych kilogramów. Z tego względu w ostatnich latach znacząco wzrosła konsumpcja herbaty z liści morwy.

właściwości morwy czarnej

Dojrzewająca morwa czarna, zdjęcie z wikipedii

Właściwości morwy czarnej i czerwonej

Rzadziej spotykana w Polsce ze względu na większe wymagania, co do temperatury. Ceni są ją bardziej nie za liście, ale za owoce. Owoce morwy czarnej i czerwonej są znacznie smaczniejsze od białej odmiany. Mają bardziej wyrazisty smak, są lekko kwaskowe i mniej mdłe. Wykorzystuje się je do robienia przetworów takich jak dżemy, soki czy nalewki.

Owoce morwy mają właściwości moczopędne. Powoduje to, że świetnie sprawdzają się przy oczyszczaniu organizmu z toksyn. Warto je więc jeść przy diecie, dzięki czemu unikniemy zalegania toksyn w naszym organizmie.

Morwa ma również właściwości przeciwgorączkowe oraz uodparniające. Soki i herbatki z ich dodatkiem świetnie sprawdzą się jako leczenie objawów grypy czy przeziębienia. Owoce morwy czarnej zawierają ogromne ilości witaminy C, dlatego poza leczeniem, warto jeść morwę w celach uodparniających.

Owoce morwy czarnej można wykorzystywać w celu leczenia owrzodzeń jamy ustnej oraz bólu gardła. Składniki w nich zawarte zmniejszają obrzęk i przyspieszają gojenie. Mają również działanie antybakteryjne, co hamuje rozwój infekcji.

Owoce morwy czarnej mają tak intensywną barwę, że stosuje się je jako naturalny barwnik spożywczy.

Jeżeli tylko będziecie mieć okazję spróbować owoców morwy, z całym sercem wam to polecam. Mają smak, który nie można porównać do niczego. Warto również zasadzić sobie drzewo morwy w swoim ogrodzie. Można wykorzystywać je na wiele sposobów robią herbatki z ususzonych liści czy przetwory z owoców, których gwarantuje, jest naprawdę dużo.

Jedliście kiedyś morwę? Które właściwości morwy skłaniają Was do wprowadzenia jej do diety?

Podobne artykuły do wpisu: Właściwości morwy białej, czarnej i czerwonej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *