Węgiel aktywny (leczniczy) właściwości i zastosowania

Nieraz pewnie spotkaliście się z określeniem węgiel aktywny lub węgiel leczniczy. Rzeczywiście istnieje coś takiego i w dzisiejszym poście postaram się przybliżyć Wam jak wiele ról może pełnić on w naszym życiu. Niebawem przetestuję również jeden bardzo fajny „beauty hack”, ale o tym w kolejny poście(już dostępny – zapraszamy do lektury!), bo dziś skupimy się na samym węglu oraz na tym jak przydatny jest on w dzisiejszym zanieczyszczonym świecie.

Węgiel aktywny (spotykana jest też nazwa „aktywowany”) składa się głównie z węgla pierwiastkowego oraz grafitu. Jego główną cechą jako substancji jest bardzo duża powierzchnia w przeliczeniu na jednostkę masy. Cecha ta powoduje, że węgiel aktywny jest doskonałym absorbentem wielu związków chemicznych. Zaleta ta jest sukcesywnie wykorzystywana w wielu dziedzinach naszego życia.

węgiel aktywny

Węgiel aktywowany jest często modyfikowany np. poprzez impregnację rozmaitymi związkami chemicznymi, aby mógł w bardziej dokładny i wybiórczy sposób absorbować niepożądane substancje.

Substancja ta jest całkowicie nietoksyczna, tania w produkcji oraz łatwa w utylizacji.

Gdzie spotkamy węgiel aktywny?

W medycynie – stosowany do leczenia układu pokarmowego, szczególnie biegunki, niestrawności czy nadmiernego wydzielania gazów. Po konsultacjach lekarskich można go również zażywać do odtruwania z leków, a także do usuwania bakterii i toksyn z układu pokarmowego.

W technice – jako składnik pochłaniacza gazów i szkodliwych substancji. Od kilku lat np. można spotkać papierosy z filtrem o wkładzie węglowym. Wykorzystuje się go również w takich urządzeniach jak lodówki czy klimatyzatory.

W przemyśle chemicznym – jako katalizator lub oraz nośnik stały dla innych katalizatorów.

Do uzdatniania wody – występuje również w filtrach używanych w gospodarstwach domowych. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia występujące w wodzie, poprawia smak, wygląd, klarowność, usuwa pestycydy.

W elektronice – pozwala na uzyskanie ogromnych pojemności w kondensatorach.

W akwarystyce  – jako wkład filtrujący, który pozwala na usunięcie zanieczyszczeń oraz szkodliwych związków chemicznych z wody.

W przemyśle spożywczym – do odbarwiania produktów spożywczych takich jak glukoza czy cukier.

W przemyśle wydobywczym – do oczyszczania gazu ziemnego, biogazu.

W przemyśle alkoholowym – do usuwania nieprzyjemnego zapachu z destylatów.

Szczegółów można by wymieniać setki. Starałam się Wam tylko przybliżyć jak ogromne możliwości ze sobą niesie i jak wiele dobrego robi w naszym życiu codziennym oraz w różnych gałęziach przemysłu. Co ważne jest to składnik pochodzenia naturalnego i nie wpływa negatywnie na przyrodę.

Jak często spotykacie się z węglem aktywnym w Waszym życiu? Spodziewaliście się, że robi tak wiele dobrego?

Podobne artykuły do wpisu: Węgiel aktywny (leczniczy) właściwości i zastosowania

1 komentarz

  1. 25 stycznia 2016

    […] Wiemy już poprzedniego wpisu, jak wszechstronny jest węgiel aktywny. Jest doskonałym absorbentem przeróżnych substancji, dzięki czemu z powodzeniem stosowany jest do usuwania zanieczyszczeń. Taką niebywałą zaletę należałoby przekuć w urodowy sukces. Rzeczywiście można! W dzisiejszym wpisie: wybielanie zębów! […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *