Syrop sosnowy – przepis i właściwości

Nadchodzi czas, by zacząć przygotowania do stworzenia syropu z sosny. Specyfik ten jest najbardziej znanym syropem na przeziębienie i infekcje górnych dróg oddechowych. Syrop sosnowy wykonuje się z młodych pędów sosny. Jest więc teraz najlepszy moment na to, by się za niego zabrać.

syrop sosnowy - sosnaNajczęściej wykonuje się go w maju ponieważ wtedy młode przyrosty sosny osiągają odpowiednią wielkość. Do zebrania wystarczającej ilości pędów na przygotowanie syropu wybierzcie miejsce oddalone od wielkomiejskiej cywilizacji oraz bogate w ilość drzew. Jeśli zerwiecie młody pęd pozbawicie drzewo nowej gałązki, dlatego warto zbierać materiał od wielu osobników. Starajcie się również nie zbierać pędów na zapas, po jakimś czasie zaczynają stopniowo tracić swoje właściwości, szczególnie jeśli są nieodpowiednio przechowywane.

Wybieramy młode, jasnozielone pędy o długości do 10 centymetrów. Nie ma znaczenia jakiego rodzaju będą to przyrosty (możemy wskazać pędy, kwiatostany męskie i młode szyszki) wszystkie nadadzą się do zrobienia syropu. Pędów nie musimy obierać z drobnych łupinek jakie posiadają ponieważ w nich znajduje się sporo drogocennych żywic, które wzbogacą nasz syrop.

Przepis na syrop sosnowy

  • naczynia – najlepiej przezroczystego słoika,
  • pędów, które zebraliśmy,
  • cukru (około 200 gramów),
  • spirytusu lub innego mocnego alkoholu (około 200 mililitrów)

Pędów nie trzeba myć, o ile zbieraliśmy je w dość czystym miejscu, możne je natomiast posiekać na 2-3 centymetrowe kawałki. Pędy można podlać spirytusem i odstawić do napęcznienia. Po przygotowaniach, pędy należy wymieszać z cukrem i włożyć do słoika (lub układać warstwowo), na wierzch warto dosypać dodatkową warstwę cukru. Do słoika dolać resztę alkoholu. Słoik zakręcić i odstawić w nasłonecznione miejsce na około 3 tygodnie.

Co jakiś czas warto sprawdzać stan naszego syropu. Jeżeli cukier staje się suchy i wydzielanie soków jest znikome, należy dodać trochę alkoholu. Po około 3 tygodniach cukier powinien się rozpuścić, a w słoiku powstanie nam intensywnie pachnący żywicą syrop.

Syrop sosnowy należy stosować na wszystkie dolegliwości związane z przeziębieniem. Syrop sosnowy wzmacnia odporność dzięki zawartości substancji goryczkowych, węglowodanów, flawonoidów, witaminy C i soli mineralnych. Można przyjmować go również profilaktycznie przez cały rok po jednej łyżeczce do porannej herbaty. W czasie choroby dawkę należy zwiększyć do 4 razy po jednej łyżeczce dziennie dla dorosłych i 3 łyżeczek dziennie dla dzieci.

Jeżeli tak jak ja jesteście niestety uczuleni na sosnę i nie możecie skorzystać z jego dobrodziejstw, zabierzcie rodzinę na spacer, zbierzcie pędy sosny i czerpcie przyjemność z samego procesu przygotowania. A syrop oddajcie w prezencie najbliższym. 🙂

Przygotowujecie syrop sosnowy w domu? Lubicie jego słodki smak?

Podobne artykuły do wpisu: Syrop sosnowy – przepis i właściwości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *