Stewia – właściwości i ciekawostki

Każdy z nas ma czasem ochotę na coś słodkiego. Nie jest to przestępstwem, dopóki nie przerodzi się w uzależnienie. Tak, od cukru można się uzależnić. Nie jest to trudną sztuką, ponieważ w dzisiejszej żywności cukier dodawany jest praktycznie do wszystkiego. Służy do konserwowania, ulepszania smaku i właśnie do tego, by nas uzależnić. Normą dzienna jest 18 łyżeczek cukru (oczywiście w uproszczeniu). Przeciętnie w Polsce przekracza się tę normę dwukrotnie. Rekordziści, którzy lubują się w słodyczach, słodkich napojach i przetworzonej żywności, mogą spożywać nawet kilkaset gramów cukru dziennie! Jak temu zapobiec? Przestrzegać kilku prostych zasad. Wyeliminować słodkie napoje, kontrolować ilość cukru w zjadanych produktach i zaprzyjaźnić się ze stewią.

Czym jest stewia?

Stewia to właściwie określenie na prawie 250 gatunków, nas najbardziej interesuje jeden – stevia rebaudiana. To właśnie z niej uzyskuje się słodzik, który jest 35 (w czystej postaci nawet kilkaset) razy bardziej słodki od cukru buraczanego. Stewia, mimo swej ogromnej słodyczy zawiera znikome ilości kalorii. Swoją słodycz gromadzi w liściach, z których wyrabia się różne formy produktów przeznaczonych do słodzenia.

Stewia

Zdjęcie pochodzi z wikipedii

Stewia znana jest od dziesięcioleci w Japonii, która słynie ze swojego zamiłowania do zdrowego trybu życia. Większość świata dowiedziała się o niej znacznie później. Oczywiście można było dostać ją niekiedy w sklepach ze zdrową żywnością, ale było to rzadkie. Dopiero w 2008 FDA zaakceptowała ją, jako dodatek do żywności. Unia Europejska dopuściła jej sprzedaż dopiero w 2011 roku. Tak duże opóźnienia były najprawdopodobniej spowodowane sprzeciwami koncernów cukierniczych, które obawiały się wprowadzeniu na rynek wielkiego konkurenta dla ich wyrobów.

Stewia jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Nie podnosi poziomu cukru we krwi, ani nie odkłada się w organizmie w postaci tłuszczu. Czego nie można powiedzieć o tradycyjnym cukrze z buraków cukrowych. Podnosi od drastycznie poziom cukru we krwi i prowadzi do otłuszczenia ciała oraz narządów wewnętrznych. Prowadzi to do otyłości, a także chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, ryzyko zawałów serca.

Właściwości stewii

Stewia nadaje się do słodzenia wszystkiego. Można używać jej do słodzenia herbaty czy kawy, a nawet do wypieków. Jest odporna na wysokie temperatury i nie fermentuje. Stewia to dokonały produkt dla osób na diecie. Jedna łyżeczka tradycyjnego cukru zawiera około 20 kalorii, przy czym można powiedzieć, że taka sama ilość stewii nie zawiera ich wcale. Do tego taka ilość stewii odpowiada 35 łyżeczkom cukru buraczanego.

Stewia właściwości

Stewie możemy kupić w różnej formie. Spotkać możemy stewię w proszku (można słodzić nią napoje, ale należy uważać na dawkowanie), kryształkach (używana do napojów i pieczenia, najbardziej przypomina cukier buraczany), płynie (idealną do sałatek i sosów) oraz w tabletkach (wygląda jak klasyczny słodzik w tabletkach). Stewię można kupić również w różnych stężeniach. Na początek najlepiej wybrać kryształy w stężeniu 1: 1, czyli można jej używać dokładnie tak samo jak tradycyjny cukier bez obawy o przesłodzenie. Stewia jest tak słodka, ze faktycznie nietrudno jest dodać jej za dużo. Jej nadmiar powoduje, że smak potraw może się zmienić i stać się wręcz gorzki.

stewia kwiaty

Zdjęcie pochodzi z wikipedii

Stewię możemy uprawiać w domu. Wysiewamy ją do małych doniczek w połowie marca. Warto utworzyć nasionkom małą szklarnię i trzymać je pod przykryciem. Po wykiełkowaniu (1-2 tygodnie) należy przesadzić po jednej roślince do osobnych doniczek. Stewia lubi ciepło i dużo słońca. Można, więc wystawić ją na zewnątrz dopiero, gdy zrobi się ciepło. Po około 6 tygodniach roślinka gotowa jest do pierwszych zbiorów słodkich liści. Listki można ususzyć lub zrobić z nich słodki wywar.

Używacie stewii w swoich domach? Jaką formę preferujecie?

Podobne artykuły do wpisu: Stewia – właściwości i ciekawostki

1 komentarz

  1. 19 kwietnia 2016

    […] Jeśli jesteście zainteresowani innymi alternatywami dla cukru, które znacznie obniżą jego ilość w Waszej diecie, odsyłam Was do artykułu o stewii – najsłodszej roślinie świata. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *