Przyprawy wspomagające odchudzanie

Przyprawy są niezbędne w kuchni. Dzięki nim potrawy zyskują niesamowity smak, a klasyczne obiady przybierają nową formę. Umiejętnie użyte przyprawy mogą zamaskować aromaty, które nam nie odpowiadają, ale również mogą sprawić, że dostarczymy swojemu organizmowi dodatkowych składników. Nie każdy jednak wie, że istnieją przyprawy, które mogą pomóc nam w osiągnięciu wymarzonej, szczupłej sylwetki.

 W tym poście przedstawię Wam przyprawy wspomagające odchudzanie.

Imbir

W kłączu imbiru zawarty jest olejek, który wspomaga wydzielanie śliny oraz soku żołądkowego. Imbir ma również działanie rozkurczowe, pozwala to na pozbycie się nieprzyjemnych wzdęć i uzyskanie płaskiego brzucha. Ponadto imbir ułatwia trawienie. Dodatkowo imbir wspomoże nas w przeziębieniu, mdłościach, bólach menstruacyjnych, migrenach, a działanie odkażające wyleczy drobne ranki, szczególnie w jamie ustnej. Imbiru nie powinny jest osoby mające problemy z układem pokarmowym, kobiety w ciąży oraz karmiące ponieważ jest to ostra przyprawa o działania drażniącym.

przyprawy wspomagające odchudzanie - imbir

Imbir

Chilli

Papryczka o wspaniałych właściwościach odchudzających. Chilli jest termogeniczna. Oznacza to, że jej działanie pobudza organizm do wytwarzania ciepła. To z kolei przyspiesza spalanie tłuszczu i metabolizm. Największe rezultaty osiągniemy, jeśli diety wzbogaconą o papryczkę chilli połączymy z odpowiednim treningiem. Jej działanie znacznie przyspieszy efekty związane z aktywnością fizyczną. Ponadto kapsaicyna zawarta w chilli może przyczynić się do obumierania komórek rakowych. Papryczka chilli chroni serce, reguluje poziom cholesterolu oraz daje ukojenie w bólach głowy i migrenach. Pieprz cayenne (kajeński) to po prostu sproszkowana forma papryczek chilli.

przyprawy wspomagające odchudzanie - chilli

papryczka chilli

Pieprz czarny

To przyprawa, którą każdy z nas ma w swoim domu. Nie tylko znakomicie podbija smak potraw, ale pomoże w odchudzaniu. W pieprzu zawarta jest substancja o nazwie piperyna. To ona stymuluje nasz organizm do schudnięcia (podobnie jak chilli) poprzez wytwarzanie ciepła, a co za tym idzie spalanie tłuszczu i przyspieszenie metabolizmu. Niestety samo używanie pieprzu w kuchni nie wystarczy. Piperynę należy przyjmować w formie ekstraktu. Na szczęście jest to całkowicie naturalny produkt. Nie trzeba również pochłaniać pieprzu w ilościach, które mogłyby wypalić nasze jamy ustne. Piperyna zawarta w czarnym pieprzu wspomoże również nasz układ odpornościowy, dzięki czemu będziemy cieszyć się zdrowiem i siłą na walkę z kilogramami.

przyprawy wspomagające odchudzanie - pieprz czarny

pieprz czarny

Kurkuma

Właściwości kurkumy sprawiają, że przyspiesza nasz metabolizm, a trawienie odbywa się szybciej. Zalecane jest systematyczne dodawanie kurkumy do posiłków, spowoduje to, że nasz organizm „zapamięta”, że musi trawić szybciej. Kurkumina (substancja zawarta w kurkumie) ogranicza rozwój komórek tłuszczowych i pomaga w redukcji już istniejących. Substancja ta powoduje również, że tłuszcz z posiłków, które zjadamy w mniejszym stopniu odkłada się w naszym organizmie. Ponadto kurkuma jest pomocna w niestrawności, reguluje poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz raka.

przyprawy wspomagające odchudzanie - kurkuma

kurkuma

Kmin rzymski

Regularne spożywanie kminu rzymskiego może przyspieszyć odchudzanie nawet o 50 procent. Dodatkowo przyspieszy on redukcje tkanki tłuszczowej, dzięki czemu będziemy cieszyć się znaczna utratą centymetrów. Kumin (tak inaczej nazywany jest kmin rzymski) zmiesza również poziom tłuszczu we krwi, co oznacza, że obniża się poziom trójglicerydów oraz złego cholesterolu. Swoje właściwości kmin zawdzięcza w szczególności fitosterolom w nim zawartym. Kmin rzymskim podobnie jak chilli i pieprz czarny ma działanie rozgrzewające, a co za tym idzie pobudzające spalanie tkanki tłuszczowej i przyspieszające metabolizm.

przyprawy wspomagające odchudzanie - kmin rzymski

krzmin rzymski; zdjęcie pochodzi z wikipedii

Jak widać w kuchni nie tylko poprzez lekkostrawną dietę możemy pomóc sobie w odchudzaniu. Warto również zapoznać się z naszym wpisem o 10 ziołach wspomagających w odchudzaniu. Takie połączenie dam nam już porządne podwaliny pod cały trudny proces odchudzania.

 Używacie tych przypraw na co dzień? Moja ulubiona to czarny pieprz, a Wasza?

Podobne artykuły do wpisu: Przyprawy wspomagające odchudzanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *