Potas – kompendium wiedzy

Pora na kolejny, bardzo ważny pierwiastek, który występuje w naszym organizmie. Przy jego obniżonym poziomie zaczyna szwankować nam mózg, serce, tracimy równowagę i koncentrację. Mowa o potasie – pierwiastku regulującym pracę najważniejszych organów w naszym organizmie i odpowiedzialnym za szereg procesów w nim zachodzących.

Potas wraz z chlorem i sodem jest elektrolitem, pierwiastkiem, który nie rozpuszcza się w wodzie i ma za zadanie przekazywanie impulsów elektrycznych, dzięki czemu nasz układ nerwowy działa sprawnie. Oprócz tego potas reguluje i wspomaga prace gospodarki wodnej w naszym organizmie. Potas bierze udział w dotlenieniu mózgu, dzięki temu mózg działa poprawnie, a my jesteśmy skoncentrowani. Pierwiastek ten jest istotny w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Wzmacnia je i powoduje, że pracują prawidłowo. dotyczy to również najważniejszego mięśnia – serca. Reguluje jego pracę, wytwarza enzym pobudzający serce do pracy, przyspiesza bicie serca w momencie dużego wysiłku fizycznego. Ponadto wspomaga produkcję insuliny, kontroluje ciśnienie tętnicze, zapobiega skurczom.

potas banan

Banany są świetnym źródłem potasu

Musimy zwracać uwagę na odpowiedni poziom potasu we krwi. Niedobór jak i nadmiar mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Niedobór potasu (hipokaliemia) objawia się najczęściej skurczami, nieregularną pracą serca, podenerwowaniem, zmęczeniem. Najbardziej narażone są na niego osoby zażywające leki moczopędne. Wraz z moczem z organizmu usuwany jest potas. Długotrwałe biegunki, choroby układu pokarmowego zatrucia, również są przyczyną niedoborów potasu. Warto również zwrócić uwagę na poziom potasu będąc na diecie odchudzającej, może się ona przyczynić do niedoborów potasu we krwi. Niedobory najlepiej uzupełniać odpowiednio zbilansowaną dietą bogatą w morele, figi, kiwi, banany, chude mięso, ziemniaki, ryby, pomidory oraz nawadniając organizm. Jeśli to nie wystarcza należy uzupełnić takie działanie o odpowiednią suplementację.

Nadmiar potasu (hiperkaliemia) sygnalizowany jest przez nasz organizm przez mrowienie w kończynach, skurcze mięśni, zaburzenia równowagi, nieregularna pracę serca, kłopoty z koordynacją. Często cierpią na niego osoby o chorych nerkach (to tam wydalany jest nadmiar potasu). Nadmiar potasu może doprowadzić do upośledzenia pracy serca, arytmii. Jest to szczególnie groźne dla osób cierpiących na choroby serca. Leczenie nadmiaru potasu we krwi powinno być konsultowane z lekarzem, leki i terapia dobierane są indywidualnie. Sami powinniśmy jednak ograniczyć spożywanie produktów bogatych w potas.

Niestety objawi niedoboru i nadmiaru potasu należy do tak zwanych objawów niecharakterystycznych i można przypisać je również innych dolegliwościom. Powinno się więc co jakiś czas zrobić badania krwi, aby upewnić się czy poziom niezbędnych do funkcjonowania substancji w naszym organizmie jest prawidłowy.

Podobne artykuły do wpisu: Potas – kompendium wiedzy

1 komentarz

  1. 14 lutego 2016

    […] i opiszemy). Ten złocisty nektar zawiera ogromne ilości dobroczynnych składników takich jak potas, chlor, fosfor, magnez, żelazo, wapń oraz witaminy A, B1, B2, B6, B12, C jak również kwas […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *