Pielęgnacja dłoni, jesienne kompendium wiedzy

Jesień rozpoczyna chłodny i nieprzyjemny okres. Teraz, kiedy temperatury spadają, powinniśmy coraz lepiej dbać o swoje dłonie, które narażone bezpośrednio na wiele czynników zewnętrznych.

Dłonie są naszą wozówką! Dlatego pielęgnacja dłoni jest tak ważna.

Powinniśmy przede wszystkim w naszym codziennym życiu zacząć stosować się do pewnych zasad, które później, w tym ciężkim dla naszych rąk okresie, będą znacznie ułatwiać nam pielęgnację naszych dłoni.
pielęgnacja dłoni
Ile razy zdarzyło Wam się zmywać naczynia czy sprzątać bez rękawiczek? Kilka razy? A może zawsze? Większość detergentów niesamowicie wysusza skórę i niszczy jej naturalny płaszcz ochronny. Przed każdym sprzątaniem czy zmywaniem powinniśmy zabezpieczać dłonie rękawiczkami, a najlepiej jeśli przed ich założeniem nałożymy nawilżający krem.

Jeśli już o kremach mowa. Jaki krem do pielęgnacji dłoni wybrać?

Kremy wzbogacone o wyciągi roślinne, oliwę z oliwek czy witaminy A i E będą najlepsze dla wysuszonej skóry dłoni. Podobnymi zasadami powinniśmy kierować się podczas zakupu mydła do rąk czy płynu do mycia naczyń.

Niska temperatura to wróg dłoni. Nigdy nie zapominajcie o rękawiczkach podczas mrozów. Ba! Już przy +2 stopniach Celsjusza mogą występować pierwsze objawy odmrożenia. Naczynia krwionośne są obkurczają, warstwa ochronna skóry zostaje naruszona, a ona sama narażona jest na ogromne uszkodzenia. Rękawiczki zakładajcie przed wyjściem z domu, oszczędzi to Waszym dłoniom szoku termicznego.

Przesada w żadną stronę nie jest dobra. Mróz działa niekorzystnie na dłonie, ale wysoka temperatura również jest dla nich niekorzystna. Podczas mycia rąk używaj letniej wody.

Kiedy już to wszystko wbijemy sobie do głowy pielęgnacja skóry dłoni będzie o wiele łatwiejsza. Ale co jeżeli nigdy nie zważaliśmy na takie aspekty i musimy zacząć się ratować bardziej dosadnie? Pora urządzić naszym dłoniom małe SPA!

Oto kilka sprawdzonych sposobów na poprawę kondycji skóry naszych dłoni.

Rób peelingi. Dzięki nim dłonie będą delikatne, pozbawione martwego naskórka i odpowiednio nawilżone. Do domowego peelingu użyj nawilżającego kremu, jogurtu naturalnego czy oliwy z oliwek w połączeniu z cukrem lub gruboziarnistą solą. Taka mieszankę wetrzyj w dłonie i zmyj letnią wodą.

Oliwa z oliwek nawilży skórę. Zrób swoim dłoniom kąpiel! Podgrzej delikatnie oliwę i dodaj do niej sok z cytryny (wystarczy kilka kropel). W takiej kąpieli mocz dłonie przez 10 do 15 minut. Opcjonalnie możesz dodać witaminę A i E (dostępną w aptekach w formie kapsułek), witaminy te są kluczowe jeżeli chodzi o zdrowie skory, włosów i paznokci. Oliwa mocno nawilży skórę i pozostawi ja gładką i miękką.

Siemię lniane ratunkiem dla dłoni. Siemię jest bogactwem witaminy A i E, co – jak już wiemy – jest jego niewątpliwą zaletą. Jest również głęboko nawilżające. Siemię wystarczy zalać bardzo ciepłą wodą (ważne by nie był to wrzątek, straci wtedy swoje właściwości) i pozostawić aż do czasu kiedy wyprodukuje śluz. Kiedy mieszanka będzie miała już odpowiednią konsystencję i nie będzie zbyt ciepła, wymocz dłonie przez około 20 minut, a następnie osusz je ręcznikiem.

Nocne odżywienie. W pierwotnej wersji trzeba wetrzeć w dłonie grubą warstwę kremu nawilżającego, założyć bawełniane rękawiczki i pozostawić na całą noc. Można jednak wykonać taką kurację przy pomocy oliwy z oliwek, surowego żółtka i twarożku naturalnego. Już sama oliwa pięknie nawilży dłonie, ale żółtko i twarożek dodatkowo je odżywią, dzięki czemu dłonie będą miękkie, a skóra elastyczna i gładka. Porada – dobrze jak rękawiczki są dość cienkie, to sprawi, że nie będziemy odczuwać dyskomfortu nocą.

Dzięki naszym poradom pielęgnacja dłoni nie będzie już problemem!

Stosujecie się do zasad chroniących Wasze dłonie? Jakie są Wasze ulubione sposoby na piękne dłonie?

1 komentarz

  1. 22 lutego 2016

    […] Wszyscy wiemy, że pielęgnacja skóry twarzy jest bardzo ważna, ale nie powinniśmy również zapominać o szyi. Tak, tak, niestety taka jest prawda, że po szyi i dłoniach proces starzenia widać najbardziej. Szyja ma bardzo delikatną i stosunkowo cienka skórę, która gorzej znosi upływający czas. Dłonie natomiast narażone są na ciągły kontakt ze światem zewnętrznym, detergentami i na ciężką pracę. O tym jak dbać o dłonie przeczytacie we wcześniejszym wpisie na naszym blogu. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *