10 sposobów na wykorzystanie oleju kokosowego

Olej kokosowy jest coraz powszechniej znanym i używanym olejem. Mówi się o nim, że jest najzdrowszym olejem na ziemi. Olej z kokosów pozyskiwany jest z kopry orzechów kokosowych, czyli z ich miąższu. Zawiera niezwykłą grupę cząstek tłuszczu zwanych trójglicerydami średniołańcuchowymi. Mimo, że tłuszcze te uważane są za niezdrowe tłuszcze nasycone, spożywane w rozsądnych ilościach przyniosą nam wiele korzyści. Olej kokosowy ma szerokie spektrum wykorzystania, możemy używać go zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Przyjrzyjmy się zatem, jak wiele właściwości ma w sobie ten produkt.

wykorzystanie oleju kokosowego

Olej kokosowy na odchudzanie

Używanie oleju w żadnym stopniu nie kojarzy nam się z odchudzaniem. Jednak zawartość trójglicerydów średniołańcuchowych, o których już wspomniałam powoduje, że chudniemy. Sekret tkwi w sposobie, w jaki olej kokosowy metabolizowany jest jest przez nasz organizm. Odmiennie od innych tłuszczy olej kokosowy nie zamienia się w tkankę tłuszczową, a w pełni wykorzystywany jest do produkcji energii. Olej kokosowy jest sycący, dzięki czemu dłużej czujemy się najedzeni i nie przejadamy się dodatkowymi porcjami posiłków. Olej kokosowy powinno się spożywać w ilości około 30 ml dziennie i dodawać go do każdego posiłku. Najlepszym rozwiązaniem jest zamiana tradycyjnych olejów na olej kokosowy, który nadaje się również do smażenia.

Jeżeli nie chcesz, aby wytrawne potrawy miały lekko kokosowy posmak, wybierz olej kokosowy tłoczony na gorąco. Jest może mniej wartościowy, ale dzięki tłoczeniu z wykorzystaniem ciepła, również bezwonny.

Olej kokosowy a choroby układu krążenia

Łączy się to oczywiście już z właściwościami odchudzającymi oleju kokosowego. Mniejsza masa ciała, sprawia, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo występowania chorób takich jak miażdżyca czy cukrzyca. Spożywanie oleju kokosowego reguluje również poziom cholesterolu we krwi. Frakcja dobrego cholesterolu się podnosi, przy czym poziom złego cholesterolu zostaje obniżony.

Olej kokosowy na cukrzycę

Tu znów mamy powiązanie z właściwościami odchudzającymi, ale nie tylko. Olej kokosowy usprawnia wydzielanie insuliny, dzięki czemu reguluje poziom cukru we krwi. Sprawia to, że zmniejsza się ryzyko wystąpienia insulinoodporności, a co za tym idzie cukrzycy.

kokos - wykorzystanie oleju kokosowego

Olej kokosowy na zdrowe zęby

Olej ten wykazuje silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Czyszczenie jamy ustnej olejem kokosowym przyczynia się do utrzymania zdrowych i bielszych zębów. Dzięki olejowi możemy pozbyć się również drobnych ranek na dziąsłach, które są wynikiem uszkodzeń mechanicznych wywołanych przez jedzenie, czy też aparaty ortodontyczne.

Olej kokosowy jako naturalny antybiotyk

Do rodziny naturalnych antybiotyków, zaraz po naszym swojskim czosnku, powinniśmy dołączyć olej kokosowy. Wymienione już działanie antybakteryjne, ale również przeciwgrzybicze i wirusobójcze może pozwolić nam na szybszy powrót do zdrowia. Olej można spożywać wraz z pokarmami lub ciepłymi napojami jako środek zapobiegający rozwojowi wirusów w okresie dużej zachorowalności. Można również zwiększać jego dawki kiedy już dopadła nas choroba. Wystarczy dodać pół łyżeczki oleju kokosowego np. do ciepłej herbaty, a z pewnością znacznie szybciej powrócimy do zdrowia.

Olej kokosowy na grzybicę stóp

Działanie przeciwgrzybiczne oleju kokosowego świetnie sprawdzi się w walce z grzybicą stóp. Olej w temperaturze pokojowej ma delikatnie kremową formę. Dzięki temu możemy smarować nim miejsca zaatakowane przez grzyby. Świetnym sposobem do walki z grzybicą stóp jest dokładne wymoczenie stóp, osuszenie ich i wysmarowanie olejem kokosowym, a następnie założenie bawełnianych skarpetek. Taki zabieg możemy wykonywać na noc. Z pewnością przyspieszy to pozbywanie się choroby i ukoi nieprzyjemne objawy towarzyszące grzybicy, takie jak świąd.

Olej kokosowy a słońce

Olej kokosowy wykazuje działanie chroniące przed słońcem. Możemy stosować go jako filtr przeciwsłoneczny ponieważ naturalnie posiada ochronę SPF 10. Smarujemy się nim jak tradycyjnym kremem z filtrem.

Olej kokosowy a nawilżanie

Olej kokosowy nie tylko ochroni naszą skórę przed słońcem, ale również doskonale ją nawilży. Produkt ten wnika głęboko w skórę, dzięki czemu zapewnia jej długotrwałe nawilżenie. Sprawdzi się to szczególnie u osób posiadających suchą skórę.

palma kokosowa

Olej kokosowy na trądzik

Powszechnie panuje mit, że skórę z problemami powinno się wysuszać ponieważ wykazuje ona nadprodukcję sebum. Jednak jest zupełnie odwrotnie, nawilżanie skóry trądzikowej to klucz do zmniejszenia jej przetłuszczania. Oleju kokosowego z powodzeniem możemy używać jako kremu nawilżającego, a jego właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne pomogą w leczeniu trądziku.

Olej kokosowy na włosy

Dzięki olejowi kokosowemu możemy również nawilżać i wzmacniać włosy. W jego strukturze znajdują się białka podobne do białek włosa, dzięki czemu wnika on głęboko we włosy. Olej można nakładać bezpośrednio na włosy tuż po myciu i spłukiwać jak maskę do włosów lub robić sobie kompresy na kilka godzin lub na całą noc.

Jak widać olej kokosowy kryje sobie bogactwo, które możemy wykorzystywać zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Sprawdza się doskonale jako dodatek do potraw w przy czym chroni nasze zdrowie i smukłą sylwetkę. Jest to również świetny naturalny kosmetyk, który jest łatwy i skuteczny w użyciu. Każda osoba, która dba o swoje zdrowie powinna stopniowo wprowadzać olej kokosowy do użytku codziennego.

Używacie oleju kokosowego? Ogranicza się to tylko do kuchni, czy wykorzystujecie go również do pielęgnacji?

Podobne artykuły do wpisu: 10 sposobów na wykorzystanie oleju kokosowego

1 komentarz

  1. Helen G. napisał(a):

    Używam oleju kokosowego zarówno w kuchni do smażenia, jak do twarzy i ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *