Mycie okien octem – domowy płyn do szyb

Czy Was, podobnie jak mnie, najbardziej irytują smugi na szybach? Mogłabym setki razy myć i wycierać okna, a zawsze znajdzie się miejsce, w którym pozostało nieestetyczne zamazanie. Dziś podzielę się z Wami starym dobrym, babcinym sposobem na idealny płyn do mycia szyb, który nie pozostawia smug i doskonale czyści. Jak się pewnie domyślacie jest całkowicie ekologiczny i biodegradowalny. Domyślacie się też pewnie, że chodzi nam o mycie okien octem.

mycie okien octem

Przygotowanie domowego płynu do mycia szyb

Do wykonania tego taniego i bardzo skutecznego płynu potrzebujemy zaledwie kilku składników.

  • 1 szklanka octu
  • 1 szklanka wody
  • 2-3 łyżki soku z cytryny

Wszystko należy dokładnie wymieszać i najlepiej przelać do butelki ze spryskiwaczem. Gotowe! Nasz domowy płyn do mycia szyb jest przygotowany do pracy. Oczywiście możecie wykonać go w większej ilości, należy jedynie zachować proporcję.

Dlaczego ocet?

Ocet jest niezastąpiony jeżeli chodzi o domowe porządki. Dzięki wysokiej zawartości kwasu octowego oraz niskiemu pH, ocet ma działanie odkażające. Rozpuszcza również osady z kamienia oraz tłuszczu.

Wielu z Was pewnie skrzywi się na myśl o zapachu octu w domu. Na to również jest rada. Wystarczy odpowiednio wcześniej rozpocząć aromatyzowanie octu. Wybierzcie swoje ulubione pachnące owoce, zioła lub kwiaty i zalejcie je octem. Najlepiej zrobić to w słoiku, który później możemy zakręcić i odstawić. Proces aromatyzowania potrwa około 2 tygodni. Roztwór zyska zapach dodatków, a straci woń octu.

Kolejnym aspektem jest to, czego używać do czyszczenia szyb. Dawniej oczywiście używano do tego celu gazet z czarnym drukiem, dziś niestety skład chemiczny druku uległ zmianie i gazety nie sprawdzają się już tak dobrze w roli szmatki. Okna najlepiej myć delikatną szmatką z mikro fibry, doskonale sprawdzi się ona w wszelkich w domowych porządkach.

Porada! Opcjonalnie do płynu możemy dodać kilka kropel gliceryny (dostępna w każdej aptece). Sprawi ona, że uzyskamy na szybach czy lustrach delikatną powłoczkę, dzięki której kurz nie będzie się tak łatwo osadzał na ich powierzchni.

Jakie macie sprawdzone ekologiczne sposoby na czyszczenie trudnych zabrudzeń? Używaliście kiedyś płynu octowego?

Podobne artykuły do wpisu: Mycie okien octem – domowy płyn do szyb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *