Matcha – właściwości i ciekawostki

Od jakiegoś czasu Matcha jest niezwykle popularna. Piją ją najpopularniejsi ludzie na świecie i jest synonimem zdrowego trybu życia i dbałości o dietę. Matchę spożywa się dziś nie tylko w postaci naparu, ale również dodaję się ją do wszystkiego z czym mógłby współgrać jej smak. Od słodyczy i ciast, przez dania obiadowe, po kawy, Matchę można spotkać wszędzie. Można pokusić się o stwierdzenie, że Matcha stała się modna, ale czy ta moda faktycznie ma zdrowe korzenie?

Co to jest Matcha?

Matcha to sproszkowana zielona herbata, która uważana jest za najzdrowszą wśród herbat. Pochodzi z Japonii i tam wykorzystywana jest w tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty. Matcha charakteryzuje się niezwykłym procesem produkcji. Krzewy herbaty wykorzystywane do zbiorów to wyselekcjonowane rośliny z wieloletnim stażem. Na dwa tygodnie przed zbiorem osłania się młode listki przed wpływem słońca, tak, aby proces ich wzrostu był spowolniony. Dzięki takiemu działaniu listki nabierają bladego odcienia i wytwarzają aminokwasy, które nadają herbacie słodki smak i niezwykły aromat. Następnie listki są suszone i mielone na drobny proszek, wręcz puder, w granitowych żarnach.

matcha

tradycyjna, japońska matcha – wikipedia

Jak parzyć Matchę?

Proces parzenia Matchy może wydawać się skomplikowany, ale tradycja przygotowania naparu sięga kilkunastu wieków wstecz i warto zachować ją nawet w domu. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu herbaty, będzie ona miała niepowtarzalny smak i aromat oraz odda z siebie wszystkie dobroczynne składniki.

Do podgrzanej wcześniej miseczki (chawan) należy wsypać porcję herbaty za pomocą bambusowej szpatułki (chashaku). Herbatę zalewamy gorącą, ale nie wrzącą wodą (powinna mieć około 70 stopni). Następnie napar mieszamy bambusową miotełką (chasen), tak, aby nadać herbacie jedwabista i gładka konsystencję.

Warto trzymać się tradycyjnej metody przygotowania Matchy, ponieważ nie tylko dobrej jakości herbata składa się na jej niepowtarzalny smak.

Właściwości Matchy

Matcha to bogate źródło antyoksydantów, przeciwutleniaczy, które mogą zapobiegać rozwojowi nowotworów, cukrzycy, nadciśnienia czy chorób serca. Wypicie jednej filiżanki matchy odpowiada wypiciu 10 filiżanek zieonej herbaty, przy czym matcha jest około 137 razy bogatsza w antyoksydanty. Ma to prawdopodobnie związek z postacią w jakiej spożywamy matchę. Sproszkowana forma i ceremonia przygotowania powodują, że herbatę wypijamy nie tylko w postaci naparu z liści, ale połykamy również same liście.

Matcha pobudza również dobrze, co kawa. Jednak filiżanka japońskiej Matchy odpowiada jednej filiżance kawy. Jednak w przeciwieństwie do kawy zawiera ona zdrową kofeinę o nazwie L-teanina, która nie powoduje nagłego skoku energii i jej utraty. L-teanina sprawia, że nasz organizm dostaje wigoru stopniowo. Efekt pobudzający otrzymamy parząc herbatę nie dłużej niż 3 minuty.
Oprócz działania pobudzającego Matcha ma również działanie odprężające. Tutaj również działa L-teanina, ale w inny sposób. Dłuższe parzenia zielonej herbaty (5-8 minut) sprawia, że ma ona działa wyciszające. Regularne picie naparu o dłuższym czasie parzenia, sprawia, że eliminujemy stres, wyciszamy się, ale zachowujemy trzeźwość i sprawne działanie umysłu. Jednym słowem Matcha nie otumania.

Matcha ma również działanie, które wspomaga proces odchudzania. Zawarty w Matchy galusan epigallokatechiny (EGCG) przyspiesza metabolizm. Działanie odchudzające zostało potwierdzone poprzez badanie na ludziach i myszach. Gryzonie otrzymywały EGCG w zastrzykach, ich waga zmniejszyła się o 21% w ciągu tygodnia. Natomiast badania, które ukazały się w prasie (American Journal of Clinical Nutrition), wykazały, że osoby z grupy kontrolnej pojące Matchę straciły dwa razy więcej masy, niż osoby nie pijące herbaty. Oczywiści samo picie naparu Matchy nie jest rozwiązaniem na ponadprogramowe kilogramy. Matcha to doskonały wspomagacz w odchudzaniu, które powinno opierać się zdrowej diecie i aktywności fizycznej.

Matcha ma również korzystny wpływ na skórę. Proszek Matchy możemy dodać na przykład do domowej roboty maseczki. Herbata ma właściwości ściągające i oczyszczające. Dodatkowo wykazuje działanie antybakteryjne.

Matcha to źródło błonnika pokarmowego, przeciwutleniaczy, L-teaniny, minerałów takich jak cynk, potas, żelazo, wapń, sód, a także witamin z grupy B, A, E oraz C. Matcha to zdrowie schowane w drobnym pudrze, który możemy przyjmować każdego dnia z korzyścią dla naszego organizmu.

Próbowaliście kiedyś Matchy? Jak wypada na tle innych herbat? Przyznajcie, że proces parzenia jest niezwykle interesujący.

Podobne artykuły do wpisu: Matcha – właściwości i ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *