Kozieradka – właściwości i ciekawostki

Kozieradka kojarzy nam się przede wszystkim z bardzo aromatyczną przyprawą stosowaną w kuchni od czasu do czasu. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na inne jej właściwości, a nie da się ukryć, że jest ich bardzo dużo. Oprócz niewątpliwych walorów smakowych kozieradka ma szerokie właściwości wykorzystywane w medycynie, kosmetykach oraz kulturystyce!

kozieradka właściwości

Właściwości kozieradki

Kozieradka od dawien dawna wykorzystywana była w medycynie azjatyckiej do leczenia układu pokarmowego, ale również chorób oczu takich jak zapalenie spojówek czy zapalenie powieki. Znane były również jej właściwości obniżające poziom cukru oraz leczące zmiany skórne.

Nasiona kozieradki mają świetny wpływ na niemal cały układ pokarmowy. Ich stosowanie łagodzi objawy i przyspiesza leczenie wrzodów żołądka. Dzięki zawartości frakcji polisacharydowej, nasiona kozieradki działają ochronne na zapalenie błony śluzowej żołądka. Otaczają ją tworząc barierę dla między innymi kwasu solnego, który podrażnia błonę śluzową i przyspieszają jej gojenie. Kleik sporządzony z nasion kozieradki świetnie wpływa na poprawę trawienia. Ponadto reguluje pracę układu pokarmowego, eliminuje wzdęcia, wspomaga pracę wątroby oraz pobudza apetyt. Wysoka zawartość błonnika sprawia, że poprawia się perystaltyka jelit, dzięki czemu nasiona kozieradki mogą być doskonałym sposobem na walkę z zaparciami. Nasiona kozieradki działają podobnie do sylimaryny – antyoksydantu, który chroni naszą wątrobę, kozieradka również wpływa pozytywnie na ochronę komórek wątroby. Dodatkowo kozieradka może być stosowana w wspomaganiu leczenia pasożytów układu pokarmowego, diosgenina w niej zawarta powoduje obumieranie komórek rakowych jelita grubego, a flawonoidy uszczelniają naczynia krwionośne, dzięki czemu kozieradka wspomaga leczenie hemoroidów.

Nasiona kozieradki nadają się również do walki ze złym cholesterolem. Obniżają jego poziom nasilając metabolizm cholesterolu i jego przemianę w wątrobie. Saponiny w niej zawarte regulują i zmniejszają wchłanianie związków tłuszczowych, dzięki czemu przy pomocy kozieradki możemy walczyć z miażdżycą i jej następstwami takimi jak choroby serca.

Kozieradkę docenią również osoby chore na cukrzyce oraz osoby na diecie. Śluz zawarty w nasionach kozieradki umożliwia wykonanie z niej kleiku, który z kolei opóźnia opróżnianie żołądka. Powoduje to redukcje po posiłkowego stężenia glukozy we krwi. Kozieradka zwiększa uwalnianie insuliny oraz wrażliwość tkanek właśnie na insulinę. Spowolnienie opróżniania żołądka da również nam dłuższe uczucie sytości oraz zniweluje chęć na uzupełnienie cukrów na przykład po sytym obiedzie.

Korzenie, nasiona i pędy kozieradki mają właściwości przeciwgrzybiczne, a wyciągi z kozieradki działają antybiotycznie. Kozieradka potrafi zwalczyć drobnoustroje takie jak gronkowiec złocisty, E. Coli, pałeczka zapalenia płuc, dwoinka rzeżączki, pałeczka ropy błękitnej, Salmonella i rzęsistek pochwowy.

Ponadto wykazano, że kozieradka ma właściwości wykrztuśne i pomaga w leczeniu górnych dróg oddechowych. W niektórych regionach Azji stosowana jest również, jako środek na pobudzenie laktacji. Kozieradka ma również właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Pewnie zastanawiacie się, co wspólnego może mieć kozieradka z kulturystyką. Otóż badania wykazały, że spożywanie kozieradki redukuje ilość tkanki tłuszczowej. Niestety, dla pań, zwiększa również poziom testosteronu. Ułatwia to budowanie masy mięśniowej jednak nie zwiększa siły fizycznej.

W kosmetyce kozieradka zasłynęła ze swoich właściwości pielęgnacyjnych skóry trądzikowej i łojotokowej. Jednak największą jej zaletą jest niewątpliwie wzmacnianie włosów. Napary z nasion kozieradki wcierane w skórę, eliminują wypadanie włosów, wzmacniają włosy i pobudzają je do wzrostu.

Macie kozieradkę w domu? W jaki sposób ją wykorzystujecie?

Podobne artykuły do wpisu: Kozieradka – właściwości i ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *