Kora wierzby białej – naturalna aspiryna

Przychodzi taki czas w roku, kiedy poza ostatnimi promieniami słonecznymi możemy złapać jedynie przeziębienie. Zmiany temperatur, osłabienie, nieodpowiednie ubranie, wirusy, to wszystko sprawia, że jesteśmy narażeni na pierwszą, w tym jesiennym sezonie, chorobę. W takiej sytuacji sięgamy zazwyczaj po środki pierwszej pomocy w postaci witaminy C lub aspiryny. Jednak wielu z nas na własnej skórze przekonało się jakie nieprzyjemne skutki uboczne mogą wynikać z zażywania aspiryny. Czy w takim razie istnieje naturalny środek, które może zastąpić nam aspirynę?

Kora wierzby białej – naturalna aspiryna

Kora wierzby białej nazywana jest naturalną aspiryną ze względu na swoje właściwości przeciwgorączkowe oraz uśmierzające ból. Roślinę, z której pozyskuje się korę mającą dobroczynne właściwości można spotkać w wilgotnych miejscach. Porasta stawy, tereny podmokłe, wilgotne lasy. Wywary z kory wierzby białej stosuje się już od starożytności i już nasi przodkowie doskonale wiedzieli, jak prawidłowo ją wykorzystać. Oprócz działania przeciwgorączkowego i przeciwbólowego, kora wierzby białej działa wzmacniająco i oczyszczająco, a także redukuje opuchliznę oraz zmniejsza dolegliwości związane z bólami stawów.

Wierzba biała - kora wierzby białej naturalna aspiryna

Zdjęcie z wikipedii

Kora wierzby białej a aspiryna

Kora wierzby białej zawiera wiele glikozydów salicylowych oraz garbników, żywic i flawonoidów, szczególna uwagę jednak należy przykuć do salicyny, która w organizmie rozpada się do kwasu salicylowego, mającego działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. To właśnie ten związek stał się podstawa do stworzenia środka, który zażywany jest przez miliony ludzi dziennie, czyli aspiryny. Aspiryna będąc środkiem syntetycznym ma szybsze działanie od kory, dlatego też korę wierzby białej należy przyjmować w większych ilościach. Może to być nieco dokuczliwe, zwłaszcza jeżeli korę przyjmujemy w postaci naparu. Fakt ten rekompensowany jest przez to, że kora zawiera naturalne składniki, które chronią nasze jelita oraz żołądek i śluzówkę przed negatywnym wpływem kwasu salicylowego. Aspiryna w procesie obróbki jest niestety pozbawiona tej naturalnej ochrony. Sprawia to, że dłuższe przyjmowanie aspiryny lub nadwrażliwość żołądka mogą spowodować nieprzyjemne objawy uboczne takie jak biegunka, wymioty, złe samopoczucie, jak również doprowadzić do poważniejszych powikłań.

Kora wierzby białej – dawkowanie

Korę można przyjmować w postaci naparu. Dzienna zalecana dawka to około 12 gramów kory dla dorosłego człowieka. Jeżeli chodzi o dzieci, powinno się zrezygnować z podawania kory wierzby osobom poniżej mniej więcej piętnastego roku życia. 4 gramy kory gotujemy w 200 ml wody około 15 minut. Taki wywar pijemy 3 razy dziennie. Łatwiejszą formą przyjmowania kory wierzby białej są preparaty zamknięte w wygodnej kapsułce. Kapsułki przyjmujemy zgodnie z zaleceniami na opakowaniu (w jednej kapsułce może być różne stężenie salicyny). Kapsułki to również naturalny sposób na odzyskanie zdrowia, tyle, że zamknięty w wygodnej formie.

Kora wierzy białej – zastosowania

Kora wierzby białej jest niewątpliwie naturalną alternatywą dla aspiryny. Jednak poza właściwościami przeciwgorączkowymi wierzba biała ma również szereg innych zastosowań.

  • oczyszcza organizm – niweluje ilość toksyn w organizmie człowieka
  • bóle głowy – redukuje ból głowy, działa również przy migrenowym bólu głowy
  • zmniejsza obrzęk – okłady z napary z kory wierzby, działają uśmierzająco na stłuczenia i niwelują opuchliznę
  • leczenie nerek i pęcherza – w parze z żurawiną działa świetnie na zapalenie pęcherza, wspomaga również leczenie nerek
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca – zwłaszcza u osób z grupą krwi B
  • pobudza mikroflorę jelit – zmniejsza ryzyko wystąpienia szkodliwych bakterii
  • działa rozrzedzająco na krew – to sprawia, że działa pozytywnie na nasze serce, szczególnie po 50. roku życia
  • łagodzi trądzik – ma działanie ściągające oraz niwelujące stany zapalne na skórze

Przy przyjmowaniu kory wierzby białej należy pamiętać o jej odpowiednim dawkowaniu, należy również upewnić się, czy nie jesteśmy uczuleni na samą korę lub salicyny. Czyli zachowujemy się dokładnie tak jak przed przyjęcie każdego preparatu lub leku. Kory nie powinny przyjmować dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące.

Jak widać wszystko ma swoje korzenie w naturze, nawet tak powszechnie znany produkt farmaceutyczny jak aspiryna. Stosowaliście kiedyś korę podczas przeziębienia lub choroby?

Podobne artykuły do wpisu: Kora wierzby białej – naturalna aspiryna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *