Kleszcze – domowe sposoby na kleszcze

Okres letni to czas spacerów, wypraw, wędrówek i innych aktywności na świeżym powietrzu. Niestety, głównie w lasach czai się na nas malutkie zło w postaci kleszczy. Te małe pajęczaki przenoszą bardzo groźne choroby, przede wszystkim boreliozę, która nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań.

Gdzie występują kleszcze?

Kleszcze spotkamy głównie na łonie natury. Skrywają się w wilgotnych miejscach takich jak las. Najbardziej upodobały sobie lasy liściaste i mieszane, ale można je spotkać również w gęstych lasach iglastych. Ponadto trzeba uważać w dużych zaroślach, nad wodą w wysokich trawach, na łąkach oraz w parkach czy zieleńcach. Kleszcze skrywają się również bliżej cywilizacji. Na przykład Obrzeżek Gołębi, którego żywicielem są gołębie, skrywa się często na poddaszach, strychach, w szparach drewnianych podłóg, w futrynach czy w meblach.

liść paproci

Borelioza

To choroba odkleszczowa, która w początkowej fazie objawia się rumieniem i symptomami podobnymi do grypy. Choroba rozwija się w ciągu 1-3 tygodni po ukąszeniu i atakuje tkankę łączną, mięśniową oraz nerwową. Przy pierwszych objawach grypopodobnych oraz skórnych konieczne jest podanie antybiotyku, który zablokuje rozwój choroby. Po około 2 tygodniach (do kilku miesięcy) nieleczona borelioza daje o sobie znać objawami wtórnymi. Może ona wywołać zaburzenia kardiologiczne, neurologiczne oraz zapalenie stawów. Po roku od zakażenia następuje faza przewlekła choroby. Objawy mogą być liczone w dziesiątkach i być bardzo dolegliwe. Są to między innymi; gorączka, bóle głowy, gardła, dreszcze, bóle stawów, tiki nerwowe, sztywność stawów, potrójnie widzenie, paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy, problemy z mówieniem i orientacją przestrzenną.

Domowe sposoby na kleszcze

Istnieje dość obszerna lista domowych sposobów na kleszcze, dzięki którym możemy uchronić się przed ich ukąszeniem oraz potencjalnymi chorobami.

las

Olejki eteryczne – kleszcze mają bardzo wyczulony węch. Nie znoszą pewnych zapachów, dlatego przed wyjściem na spacer warto wysmarować się olejkami eterycznymi takimi jak: goździkowy, paczulowy, migdałowy, z mięty pieprzowej oraz trawy cytrynowej. Olejki warto rozcieńczyć w olejach roślinnych, dzięki temu będą bardziej wydajne i nie podrażnią naszej skóry.

Napary ziołowe – działają podobnie jak olejki eteryczne. Napar z tymianku, rozmarynu, szałwii, suszonej lawendy, melisy, eukaliptusa lub geranium przelewamy do buteleczki z atomizerem i spryskujemy siebie oraz naszych pupili. Buteleczkę można zabrać ze sobą i co jakiś czas odnawiać warstwę zapachu.
Czosnek – również działa odstraszająco na kleszcze. Można najeść się go po prostu na dzień przed wycieczką lub wykonać napar z kilku ząbków czosnku. Czosnek obieramy i zgniatamy lekko, a następnie zalewamy wrzątkiem. Po około 10 minutach wyjmujemy ząbki i chłodzimy napar. Przelewamy go do buteleczki z atomizerem i używamy podobnie jak napary ziołowe.

Maści rozgrzewające – może nie jest to sposób w pełni naturalny (choć możemy wybrać po prostu te na bazie mięty, eukaliptusa lub mentolu), ale bardzo skuteczny i szybki. Niewielką ilość maści rozgrzewającej nanosimy na kark, kostki i przedramiona. Zapach maści skutecznie odstrasza kleszcze.

Witamina B – zmienia ona skład naszego potu i staje się on mniej atrakcyjny dla kleszczy. Witaminę B znajdziemy w piwie, płatkach drożdżowych i owsianych, rybach, jajkach, wątróbce, pieczywie, czerwonym mięsie oraz orzechach.

Pamiętaj, aby po każdym spacerze dokładnie obejrzeć siebie i najbliższych, szczególną uwagę zwróć na skórę głowy oraz jej załamania np. pod kolanami. Unikaj wchodzenia w gęste zarośla i miejsca zacienione i wilgotne. Warto również zakładać jasne ubrania i wziąć prysznic przed spacerem, który zniweluje zapach naszego potu.

A Wy jak chronicie się przed kleszczami? Spotkała Was kiedyś ta wątpliwa przyjemność ugryzienia przez kleszcza

Podobne artykuły do wpisu: Kleszcze – domowe sposoby na kleszcze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *