Domowe sposoby na żylaki

Żylaki , zwłaszcza w zaawansowanym stadium, są bardzo nieestetyczne. Powstają one w wyniku osłabienia naczyń krwionośnych lub przedsionków żył. Posiadanie żylaków jest uwarunkowane genetycznie i zazwyczaj dziedziczymy je po naszych rodzicach lub dalszych przodkach. Pojawiają się zazwyczaj około 45. roku życia i częściej atakują kobiety niż mężczyzn. Ponad 30 procent kobiet po 45. roku życia skarży się na pajączki lub żylaki na nogach. Przeczytajcie nasze domowe sposoby na żylaki!

domowe sposoby na żylaki

Pierwsze objawy powstawania żylaków

Początkowo żylaki wcale nie muszą być bardzo widoczne. Na ich powstawanie pracujemy przez całe nasze życie. Poza uwarunkowaniami genetycznymi do powstawania żylaków przyczynia się nieodpowiednia dieta, zbyt wysoka masa ciała, brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia.

Pierwszymi oznakami powstawania żylaków jest:

 • wrażenie zmęczonych i ociężałych nóg
 • spuchnięte stopy po całym dniu pracy
 • nocne skurcze, zwłaszcza łydek
 • drobne pęknięte naczynka
 • bóle nóg i stóp

Domowe sposoby na żylaki

Istnieje oczywiście szereg domowych sposobów, które pozwolą nam na walkę z żylakami oraz na przeciwdziałanie ich powstawaniu. Jak zawsze ważna jest systematyczność. Sumienne wykonywanie domowych zabiegów sprawia, że działają one z niesamowitą mocą. Walkę z żylakami proponuję rozpocząć z takimi domowymi sposobami jak:

 • Smarowanie octem jabłkowym – ocet działa uelastyczniająco na naczynia, wzmacnia je. Ma również działanie tonizujące skórę oraz rozjaśniające. Ocet można wsmarowywać wykonują masaż miejsc zaatakowanych przez żylaki. Ocet można przyjmować również doustnie. Na jedną szklankę wody wlewamy 2 łyżeczki octu. Dzięki temu oczyścimy organizm i ułatwimy przepływ krwi.
 • Smarowanie oliwą z oliwek – podobnie jak ocet jabłkowy, oliwę należy wmasować w miejsca, w których występują żylaki. Oliwa nawilży skórę, poprawi krążenie krwi i da ukojenie bolącym nogom.
 • Dodawanie witamin. Witaminy, które korzystnie wpłyną na redukcję żylaków to E i K. Witaminy należy wprowadzić do diety w postaci odpowiednich produktów. Witaminy te można również dodawać do oliwy z oliwek i wraz z nią wykonywać masaż. Witamina E jest witamina młodości, wzmocni i odbuduje naczynka krwionośne. Witamina K natomiast odpowiada za regulację procesu krzepnięcia krwi.
 • Stosowanie wyciągu z kasztanowca. W owocach kasztanowca kryje się wielka siła przeciwdziałająca żylakom. Już od dawna składnik ten jest stosowany do leczenia żylaków. Najczęściej występuje w formie suplementu diety lub kremów. Kremy należy nakładać przy okazji masując. Kasztany mają działanie przeciwzapalne, wzmacniające, zwłaszcza ściany naczyń krwionośnych oraz redukujące widoczność żylaków.
 • Wykonywanie masaży. Masaże można wykonywać z użyciem zwykłego balsamy, ale najlepiej będzie użyć produktów przedstawionych powyżej. Masaże rozluźniają mięśnie, redukują ból i opuchliznę. Są również doskonałą formą nakładania preparatów i produktów pomagających nam walczyć z żylakami.
 • Używanie czosnku. Czosnek warto wprowadzić do diety nie tylko podczas przeziębienia. Jego właściwości przeciwzapalne świetnie sprawdza się jako leczenie żylaków. Ponadto czosnek redukuję ból i zmęczenie nóg.

Poza powyższymi domowymi sposobami na leczenie żylaków trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Żeby przeciwdziałać powstawaniu żylaków trzeba się ruszać. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna ponieważ skurcze mięśni pomagają w transporcie krwi. Ponadto jeżeli mamy nadwagę należy ją zredukować. Osoby mające nadwagę są bardziej narażone na powstawanie żylaków. Noszenie obcisłej garderoby (nie mam tu już na myśli rajstop uciskających, które są indywidualnie dobrane dla każdego pacjenta) również sprawia, że żylaki mogą szybciej się pojawić. Ponadto warto unikać alkoholu oraz przebywania w wysokim temperaturach.

Macie problem żylaków? A może ktoś w Waszej rodzinie się z nim boryka?

Podobne artykuły do wpisu: Domowe sposoby na żylaki

komentarze 2

 1. Ilona napisał(a):

  Artykuł bardzo ciekawy, jednak radzę pomyśleć nad poprawą literówki z ostatniego akapitu. 😉

 2. adminnatury napisał(a):

  O matko! Dziękujemy Ilono za informacje, błąd został naprawiony. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *