Domowe sposoby na muszki owocówki

Nadszedł czas, że musimy zmagać się z uciążliwym, malutkim wrogiem w postaci muszki owocówki. Te małe żyjątka mnożą się na potęgę, w szybkim tempie powiększając swoją liczebność i opanowują coraz to większe powierzchnie, szczególnie w naszej kuchni. Istnieją oczywiście domowe sposoby na muszki owocówki, dzięki którym pozbędziemy się tych małych szkodników w szybkim czasie i, co najważniejsze, tanio oraz produktami dostępnymi od ręki.

domowe sposoby na muszki owocówki

Domowe sposoby na muszki owocówki

Pułapka na muszki owocówki

Istnieją dwie wersje tej skutecznej pułapki na muszki.

Do miseczki kroimy przejrzałe owoce, których zapewne już nie zjemy, możemy włożyć do niej również obierki np. po jabłku. Miskę przykrywamy folią spożywczą i nakłuwamy widelcem lub wykałaczką. Muszki zostaną zwabione zapachem owoców i wlecą przez otwory w folii, ale już nie będą potrafiły się wydostać.

Druga wersja tej pułapki to wymieszanie w równych proporcjach wody i octu jabłkowego. Zapach octu jest bardzo atrakcyjny dla muszek i zwabione nim utopią się w mieszance. Po 2-3 dniach wylej mieszankę do toalety i w razie potrzeby zrób nową.

Obie pułapki są sprawdzone i działają doskonale. Robię je, co roku, kiedy muszki zaczynają się pojawiać w kuchni.

Domowe sposoby na muszki owocówki – zapobieganie

Oprócz zwalczania muszek, warto również zadbać o to, by nie tworzyć im środowiska do rozmnażania i nie wabić ich do naszych pomieszczeń. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku kuchni, gdzie muszki mogą żerować np. na śmieciach, a później przenosić bakterie na owoce czy inne produkty spożywcze. Aby zapobiec rozmnażaniu się muszek:

  • regularnie zmywaj naczynia – reszki na talerzach to idealne środowisko do rozwoju bakterii i muszek owocówek
  • nie przetrzymuj zbyt długo śmieci – nawet jeżeli kosz nie jest pełen, wyrzucaj śmieci raz dziennie, warto również przykryć kosz pokrywą
  • staraj się chować wszystkie artykuły spożywcze – zwłaszcza jeżeli chodzi o owoce lub dżemy, możesz zamykać je w pojemnikach lub po prostu chować do lodówki
  • na okres letni zainwestuj w moskitiery – uchroni Cię to nie tylko przed muszkami, ale również przed innymi owadami takimi jak komary czy ćmy
  • wycieraj blaty i stół – drobne reszki pokarmów na stołach czy blatach są idealnym i łatwo dostępnym żerowiskiem dla muszek – po każdym posiłku dokładnie wytrzyj stół
  • używaj mentolu i mięty – przy sprzątaniu użyj kilku kropel olejku miętowego lub mentolowego, muszki nie lubią ich zapachu, to skutecznie je odstraszy.

Jak widać domowe sposoby na muszki są bardzo proste i tanie w przygotowaniu, jeżeli dodatkowo zadbasz o to, by muszki nie miały, gdzie żerować, szybko pozbędziesz się tych uporczywych, małych owadów.

Jak radzicie sobie z muszkami owocówkami? Zwalczacie je, czy czekacie, aż same znikną?

Podobne artykuły do wpisu: Domowe sposoby na muszki owocówki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *