Czym jest SLS i SLES?

SLS i SLES. Obiło się o uszy? Niestety nie są to nowe modele Mercedesa a coś, co z pewnością nie powinno nas ucieszyć w składzie naszego ulubionego kosmetyku.

Czemu właściwie powinniśmy zainteresować się SLS i SLES? Niestety, znajdziemy go w przeważającej większości środków myjących takich jak: szampony, żele pod prysznic, mydła czy płyny do kąpieli. Jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej niebezpiecznych związków chemicznym, który stosowany jest w kosmetyce. Na opakowaniach naszych szamponów czy mydeł w płynie możemy znaleźć SLES jako Sodium Laureth Sulfate, a SLS jako Sodium Lauryl Sulfate.

buteleczki chemiczne

Skoro tak, to dlaczego jest używany? Powoduje on, że środek do którego jest dodawany wspaniale się pieni. Jego właściwości odtłuszczające wspomagają proces mycia, a właściwie zmywania z naszego ciała zanieczyszczeń, ale też wszystkiego innego.

Nadmierne stosowanie kosmetyków z SLS/SLES może powodować przesuszenie skóry, ze względu na naruszenie naszej naturalnej bariery ochronnej. U niektórych może to doprowadzić do zaburzeń w wydzielaniu łoju i potu. SLS może podrażnić skórę, wywoływać świąd i pieczenie. W skrajnych przypadkach przyczynia się do powstawania cyst, plam czy stanów zapalnych. Szczególnie narażone na jego niepożądane działania są dzieci.

Badania prowadzone w Georgii na Uniwersytecie Medycznym wykazały, że SLS/SLES przenika do naszego organizmu i kumuluje się w tkankach. Szczególnie upodobał sobie gromadzenie się w miejscach, gdzie skóra jest cieńsza np. wokół oczu, co może doprowadzić do podrażnień, uszkodzeń, pogorszenia wzroku, a nawet zaćmy.

SLS jest tak „dobry” w tym, co robi, że podczas mycia, zmywamy również warstwę lipidową z naszej skóry. I tu ważna informacja dla osób z problemami trądzikowymi. Usunięcie warstwy lipidowej powoduje wysuszanie skóry. Organizm zaczyna się bronić, wytwarzając więcej łoju i tym samym odbudowując warstwę lipidową. Koło się zamyka. Otrzymujemy skutek odwrotny. Więcej sebum równa się więcej wyprysków.

Oczywiście nie dajmy się zwariować! W kosmetykach zawarta jest jedynie znikoma dawka SLS czy SLES, ale lata stosowania mogą doprowadzić w przyszłości do nieprzyjemnych skutków. Warto zajrzeć na etykiety i sprawdzić, czy produkt, który chcemy kupić zawiera te związki i sukcesywnie odstawiać te, które go zawierają i zastępować je wolnymi od SLS.

Już zajrzeliście do składu żelu, którego właśnie używacie? Jest w nim SLS? Sprawdźcie ile kosmetyków z Waszej łazienki go zawiera.

komentarze 3

  1. Marcin napisał(a):

    To chyba tłumaczy dlaczego często po kąpieli mam „swędzącą skórę” – gdy się schylę lub położę. Szczególnie zimą, gdy skóra jest zdecydowanie bardziej sucha niż latem, chociaż to nie jest reguła. Zwalałem go na jakość wody, ale sprawdziłem na żelu pod prysznic – jest SLES, więc to chyba to… Póki co ratuję się od czasu do czasu balsamami, ale nie mam do tego głowy 🙂 Na pewno będę teraz zwracał uwagę na to, co kupuję i przynajmniej będę starał się wybierać te żele/szampony, gdzie owe składniki są niżej, jak na drugim czy trzecim miejscu w składzie…

  2. Marcin napisał(a):

    Zwykły środek powierzchniowo czynny, tzw. detergent. Myślisz, że jak napiszesz w artykule nazwę po angielsku i będzie mądrze to brzmiało, to nikt się nie domyśli, że manipulujesz? Najlepsze jest wyjaśnienie o jego „szkodliwości” na skórę. Myślałem, że padnę 😀 Argumentacja na poziomie przedszkola. Ale ja wiem, że jest łatwo zrobić sensację i zyskać poparcie ludzi, którzy łykają wszystko bez pomyślunku…

  1. 16 listopada 2015

    […] Znasz ten moment, kiedy kupujesz masę specyfików, aby Twoje włosy nabrały blasku, a mimo to nadal są matowe i szorstkie? Tak, ja również. Niezliczone ilości prób nowych kosmetyków, wiele pomyłek, kilka trafionych, ale siejących spustoszenie w kieszeni. Niestety w wielu przypadkach odżywki czy płukanki dające najlepsze efekty, nadmiernie obciążają włosy. Rezultat? Ładne włosy, które przetłuszczają się po kilku godzinach (przeczytaj dlaczego). […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *