Czekolada – historia, właściwości, ciekawostki

Czekolada uchodzi za królową deserów. Trudno spotkać osobę, która twierdziłaby, że nie przepada za czekoladą. Tym bardziej, że czekolada nie jedno ma imię i możemy wybierać spośród 4 podstawowych rodzajów czekolady, w mnogości dodatków i nadzień oraz niezliczonej ilości form jaką może przybrać ten szlachetny smakołyk.

Historia czekolady sięga 4000 lat i zaczyna się na terenie dzisiejszego Meksyku. Przybierało wtedy formę napoju wytwarzanego z kakao – sproszkowanych ziaren kakaowca. Prawdziwym kultem kakao otoczyli Majowie. Zaczęli oni jednak modyfikować przepisy na napój wytwarzany z kakao, dodawali do niego miód, chili, mąkę kukurydzianą.

czekolada - właściwości i ciekawostki

Sam proces powstawania kakao również uległ modyfikacji. Majowie zaczęli fermentować oraz parzyć ziarna kakaowca i coraz bardziej udoskonalać proces powstawania kakao. Napój ten był dla nich tak ważny, że zarezerwowany był tylko dla królów, arystokracji oraz kapłanów. Pierwszym Europejczykiem, który spróbował kakao, był rzecz jasna Krzysztof Kolumb. Początkowo przywieziony przez niego przysmak nie zyskał aprobaty w Europie. Jednak hiszpańska arystokracja rozsmakowała się w kakao.

W innych krajach również próbowano przygotować ten drogi napój, jednak wszystkie próby kończyły się uzyskaniem gorzkiej mieszanki. Przez 100 lat Hiszpanom udało się utrzymać w tajemnicy przepis na wyśmienity słodki napój (Hiszpanie dodawali do niego po prostu cukier i wanilię). Tak przez wieki kakao znane było w postaci płynnej, przełom nadszedł w XVII wieku, kiedy to na dworze francuskim pojawiły się pralinki czekoladowe.

Każdy kolejny wiek przynosił nowe innowacje i udoskonalenia. W XVIII wieku przemysł czekoladowy bardzo się rozrastał, na przód w produkcji czekolady wysunęła się Szwajcaria, która po dziś słynie z wyrobów czekoladowych.

tabliczka czekolady

Przełom przyszedł w XIX wieku, udało się wtedy oddzielić tłuste masło kakaowe od formy sypkiej. Spowodowało to powstanie sypkiego kakao – podstawy do wyrobu czekolady w płynie oraz w postaci twardej. Dalej poszło już w górki. Henry Nestlé dodaje mleko skondensowane do gorzkiej czekolady, tworząc podwaliny pod czekoladę mleczną stworzoną przez Daniela Petera. Rudolf Lindt wymyśla maszynę mieszającą składniki czekolady, dzięki której znika jej cierpki smak i uzyskuje aksamitną konsystencję. Firma Cadbury tworzy pierwsza bombonierkę, a Włosi dodają do czekolady rozmaite dodatki. Tak kreuje się historia czekolady, którą tak wszyscy uwielbiamy.

Pojawia się pytanie. Jakie korzyści dla nas może nieść ze sobą jedzenie czekolady?
Czekolada powoduje, że po jej zjedzenie rośnie w naszym mózgu poziom serotoniny i endorfin. Sprawia to, że czujemy się lepiej, poprawia nam się samopoczucie i potęgowane jest odczuwanie przyjemności. W czekoladzie znajdziemy również duże ilości magnezu, który pozytywnie wpływa na nasz układ mięśniowy, serce oraz niweluje oznaki nadmiernego stresu. Dzięki niemu wchłaniamy również lepiej wapń. Ponadto czekolada to źródło witamin A, D, E, K, C, B1, B2, PP, B6, B12, kwasu foliowego, kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Oprócz magnezu znajdziemy w niej również inne minerały takie taj wapń, żelazo, fosfor, potas, sód, cynk, miedź. Zalety jedzenia czekolady można szybko zniweczyć poprzez nadmierne jej spożywanie. Po pierwsze od czekolady można się uzależnić, zawiera ona bowiem kofeinę oraz teobrominy. Nadmierne spożywanie czekolady spowoduje, że nie będziemy odczuwać jej wpływu na nasz nastrój. Nie muszę również chyba wspominać o rosnącej wadze wraz z spożywaniem zbyt dużej ilości czekolady.

Rodzaje czekolad

Czekolada gorzka – Najbardziej wartościowa ze wszystkich rodzajów czekolad. Zawartość miazgi kakaowej musi wynosić co najmniej 70%. Spotykane są również czekolady zawierające aż 95% miazgi kakaowej. Czekolada gorzka zawiera również najmniej cukru, co automatycznie powoduje, że jest dla nasz najkorzystniejsza.

Czekolada deserowa – zawartość miazgi kakaowej to między 30 a 70 %. Jest nieco słodsza od gorzkiej czekolady, ale również zadowoli wielbicieli nieco bardziej wytrawnych deserów.
Czekolada mleczna – zawiera nie więcej niż 50 % miazgi kakaowej, natomiast czekolady mleczne spotykane na rynku mają zazwyczaj 20 % miazgi kakaowej i dużą zawartość mleka. Niestety zawartość cukru w czekoladzie mlecznej może osiągać aż 50 %. Czekolada ta jest słodka, delikatna i aksamitna w smaku. Jest to najchętniej wybierana czekolada.

Czekolada biała – nie zawiera miazgi kakaowej, a dużą ilość tłuszczu kakaowego, cukru i mleka, ma charakterystyczny biało-żółtawy kolor. Jest bardzo słodka i aksamitna w smaku, ale przez niektórych nie jest uważana za czekoladę, ze względu na małą zawartość masy kakaowej.

właściwości i ciekawostki o czekoladzie

Jak widać czekolada przebyła długą i kręta drogę, aby trafić na nasze stoły. Dziś każdy z nas może wybrać swoją ulubioną czekoladę. Pamiętajcie jednak, że warto jest wybierać najbardziej szlachetne i najzdrowsze czekolady gorzkie. I jeszcze jedno. Starajcie się nie zjadać całej tabliczki naraz. Wyjdzie to wam na zdrowie, a Wasz dobry humor Wam za to podziękuje. 🙂

Jaka jest Wasza ulubiona czekolada? Gorzka czekolada to nadal koszmar, czy pozostał tylko zabawne wspomnienie?

Podobne artykuły do wpisu: Czekolada – historia, właściwości, ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *