Barszcz Sosnowskiego – występowanie, objawy i leczenie

Temat Barszczu Sosnowskiego podejmowany jest co roku  i każdego roku znajdujemy wiele ostrzeżeń przed tą rośliną. Jest na tyle niebezpieczna dla ludzi i zwierząt, że informacji dotyczących Barszczu Sosnowskiego nigdy za wiele. Na kontakt z nim narażone są przede wszystkim nieświadome niebezpieczeństwa dzieci bawiące się latem na łonie natury.

Barszcz Sosnowskiego to bardzo inwazyjny chwast, przywieziony do środkowej Europy z Kaukazu. Początkowo miał on służyć jako pasza dla zwierząt, ale niedługo potem zaprzestano jego uprawy i barszcz zaczął rosnąć samowolnie i rozprzestrzeniać się na duże połacie nieużytkowanych terenów.

Jak wygląda Barszcz Sosnowskiego?

Przypomina trochę przerośnięty koper, jednak jest od niego znacznie okazalszy. Barszcz może osiągnąć nawet 4 metry wysokości. Ma dość grubą zieloną łodygę o nieregularnej powierzchni, która w dolnej części rośliny pokryta jest fioletowymi plamkami. Liście duże, szerokie, na końcach nieco zaostrzone. Barszcz kwitnie białymi drobnymi kwiatkami, które zebrane są w kępki przypominające baldachim.

barszcz sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego, zdjęcie z wikipedii

Barszcz Sosnowskiego – oparzenia

Roślina ta jest niebezpieczna szczególne ze względu na oparzenia jakie może wywołać. W soku oraz we włoskach porastających roślinę zawarte są furanokumaryny, które w kontakcie ze światłem słonecznym (w szczególności z promieniowanie UVA i UVB) wiążą się z DNA komórek skóry i wywołują oparzenia. Najczęściej dochodzi do oparzeń II i III stopnia. Istnieją również przesłanki, że związki wywołujące oparzenia, mogą mieć również działanie rakotwórcze, a także wywołujące uszkodzenie płodu. Barszcz Sosnowskiego jest najbardziej niebezpieczny kiedy kwitnie i owocuje, okres ten przypada na najcieplejszą i najbardziej słoneczną część roku, czyli lato.

Barszcz Sosnowskiego – występowanie

Barszcz silnie się rozprzestrzenia. Jeden osobnik produkuje bardzo dużo nasion, które są trwałe i mogą przetrwać w glebie nawet kilka lat. Roślinę tę najczęściej można spotkać w miejscach mało uczęszczanych i niezagospodarowanych przez człowieka. Brzegi rzek, łąki, rowy przy drogach, nieużytki, lasy olchowe czy polany, tam barszcz może spokojnie się rozmnażać i porastać duże połacie terenu. Dlatego ważne jest, aby podczas wycieczek w miejsca, których występuje małe skupisko ludzi uważać na tę roślinę. Największą czujność powinni zachować mieszkańcy Polski wschodniej i centralnej.

barszcz sosnowskiego kwiatostan

Kwiatostan Barszczu Sosnowskiego, zdjęcie z wikipedii

Barszcz Sosnowskiego – objawy kontaktu z rośliną

Pierwsze objawy można zauważyć już po 30 minutach od kontaktu z rośliną. Są to najczęściej zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie skóry. Olejek eteryczny wywołujący oparzenia może również unosić się w powietrzu, dlatego też oparzenia nie są jedynymi objawami. Mogą wystąpić bóle głowy, zapalenie spojówek, poparzenia układu oddechowego, a także wymioty. Objawy nasilają się przy dużym nasłonecznieniu, dużej wilgotności i wysokiej temperaturze. Nieprzyjazny jest również pot. Po około dobie na skórze w miejscach zainfekowanych, zaczerwienienie się wzmaga i zaczynają pojawiać się pęcherze wypełnione płynem. Po tygodniu pęcherze znikają, poparzona skóra ciemnieje, ale nadal jest bardzo wrażliwa i czuła na światło słoneczne. Oparzenia mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy, a wrażliwość na promieniowanie UV – nawet kilka lat. Po oparzeniach barszczem mogą pozostać blizny. Osoby szczególnie wrażliwe na oparzenia barszczem, to jest np. alergicy, mogą mieć dużo poważniejsze problemy. Barszcz może wywołać obumieranie tkanek, która może doprowadzić do martwicy i, co za tym idzie, amputacji. Stwierdzono również przypadki śmiertelne, wywołane przez niewydolność krążeniową, spowodowaną oparzeniami barszczem.

Jak leczyć oparzenia barszczem Sosnowskiego?

Należy jak najszybciej umyć miejsce, które mogło mieć styczność z barszczem wodą z mydłem, tak aby dokładnie zmyć olejek eteryczny. Warto również całkowicie ograniczyć dostęp do słońca – najlepiej na minimum dwie doby, zmniejszy to ból, siłę oparzenia oraz możliwość powstania blizn. Poparzenie barszczem leczy się podobnie jak innego rodzaju oparzenia. Najlepsze efekty przyniesie stosowanie maści alergicznych, maści na oparzenia, przyspieszające gojenie, a także kremy i maści dla skóry suchej i wrażliwej. Najlepiej jednak skontaktować się z lekarzem, ponieważ nieumiejętne leczenie może doprowadzić do poważnych powikłań.

barszcz sosnowski liście

liście barszczu Sosnowskiego, zdjęcie z wikipedii

Kontakt z barszczem Sosnowskiego to nie przelewki, nie jest to pokrzywa, która delikatnie uprzykrza nam życie. To niebezpieczna roślina, która może wywołać poważne poparzenia, a nawet groźniejsze dla zdrowia urazy. Pamiętajmy o tym wybierając się na wędrówki i koniecznie ostrzegajmy dzieci spędzające wakacje na wsiach czy obozach z dala od większych miast.

Spotkaliście się kiedyś z tą niebezpieczną rośliną?

Podobne artykuły do wpisu: Barszcz Sosnowskiego – występowanie, objawy i leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *