3 domowe środki czystości z wykorzystaniem sody

Soda oczyszczona jest niezwykle uniwersalnym produktem. Jej zastosowanie możemy znaleźć praktycznie wszędzie od pieczenia ciast, przez kosmetykę (możecie dzięki niej wykonać np. domową mikrodermabrazję) i lek na zgagę, po domowe środki czystości. Soda świetnie czyści różne powierzchnie, ale musimy pamiętać, że ma właściwości lekko ścierne i przy zbyt intensywnym czyszczeniu może uszkodzić delikatne powierzchnie.

3 domowe środki czystości z wykorzystaniem sody oczyszczonej

domowe środki czystości z sody oczyszczonej

Zdjęcie sody oczyszczonej z wikipedii

Środek do czyszczenia pralki

Odkryłam to tak naprawdę w zupełnie innych okolicznościach. Środek do czyszczenia pralki z sody oczyszczonej jest również doskonałym proszkiem do prania ręczników. Dzięki sodzie oczyścimy pralkę z kamienia oraz pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z ręczników i znacząco je zmiękczymy. Jak to zrobić? Otóż zbieramy ręczniki i pierzemy je same, bez innych ubrań. Do przegrody na proszek wsypujemy około dwie płaskie łyżki sody oczyszczonej i nastawiamy pralkę na 60 stopni. Nie dodajemy nic innego. Rezultat? Po praniu ręczniki są bardziej miękkie, bo nie osadzają się na ich włóknach żadne detergenty, dzięki temu nie mają również nieprzyjemnego zapachu, bo ciężej rozwijają się na nich bakterie, a pralka jest oczyszczona. Niekiedy po praniu znajduję pod uszczelką bębna drobinki kamienia lub zrolowane włosy i inne włókna, które zalegały w pralce.

Środek do czyszczenia fug

Bardzo prosty i skuteczny sposób na czyszczenie fug. Z sody oczyszczonej i wody robimy papkę. Trzy części sody oczyszczonej mieszamy z jedną częścią wody. Powstałą pastą czyścimy fugi za pomocą starej szczoteczki do zębów. Pasta skutecznie usuwa plamy, pleśń oraz bardzo dobrze odświeża i rozjaśnia stare fugi. Przy czyszczeniu trzeba uważać, by zbyt mocno nie trzeć. Wspaniały efekt może Was skłonić do mocnego szorowania, a to może za bardzo wytrzeć fugę.

Środek do udrażniania rur

Jednym słowem robimy domowy, bezpieczny i nie śmierdzący odpowiednik „kreta”. Koniec z obrzydliwymi oparami i wietrzeniem mieszkania. Do wykonania środka do udrażniania potrzebne będzie:

  • 100g soli
  • 100g sody oczyszczonej
  • pół szklanki octu
  • 2 litry wrzątku

Suche składniki mieszamy i wsypujemy do odpływu. Następnie zalewamy wszystko octem. Mieszanka zacznie buzować i się pienić. Musimy odczekać od 30 minut do godziny, aby odpływ odpowiednio się udrożnił. Po tym czasie spłukujemy wszystko wrzątkiem.

Jak widać soda jest niezwykle wszechstronna w swoim działaniu. A to tylko kilka z wielu przykładów. Polecam wypróbowanie sody wraz z praniem. To najszybszy sposób na przekonanie się, że naprawdę działa.

Edycja: nasza fanka na facebooku przypomniała nam, że połączenie gorącej wody i sody oczyszczonej może być niebezpieczne i powodować poparzenia – uważajcie na siebie.

Podobne artykuły do wpisu: 3 domowe środki czystości z wykorzystaniem sody

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *